Centrum Ortodoncji i Stomatologii

Czym zajmuje się ortodonta?

 

Ortodonci to specjaliści, którzy diagnozują i leczą wady zgryzu. W celu skorygowania wad stosuje się zakładanie aparatów ortodontycznych stałych i ruchomych.

 

Dlaczego powinienem/powinnam poddać się 

leczeniu ortodontycznemu?

 

Są dwa ważne powody: estetyka i funkcjonalność. Piękny uśmiech

nie tylko zmienia sposób w jaki inni cię postrzegają, ale poprawia

też Twoje poczucie własnej wartości. Leczenie ortodontyczne sprawia, że Twoje zęby lepiej funkcjonują i łatwiej utrzymać je w czystości, co przyczynia się do poprawy Twojego ogólnego stanu zdrowia.

 

Kiedy powinno się rozpocząć leczenie ortodontyczne?

 

Zawsze jest dobry moment, aby poddać się leczeniu, ale czym wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym łatwiej będzie z nim się uporać. Zaleca się wykonanie pierwszej konsultacji po ukończeniu 7 roku życia.

 

Jak rozpoznać wadę zgryzu?

 

Zęby wystające, zbyt ściśnięte razem lub rosnące nie na swoim miejscu to jasny sygnał, że konieczne jest leczenie ortodontyczne. Mniej oczywiste sygnały to oddychanie ustami, częste zagryzanie policzków, czy wady wymowy. Jeśli zęby nie stykają się właściwie przy zamkniętych ustach lub gdy szczęka wydaje dźwięk w czasie poruszania, może to oznaczać problem ortodontyczny.

 

Czy zakładanie aparatu boli?

 

Zakładanie aparatu generalnie jest bezbolesne. Czasami pacjent doświadcza lekkiego bólu przez kilka dni po założeniu aparatu. Okresowo wykonywane korekty mogą powodować lekki ból przez krótki okres czasu. Pacjenci mogą stosować w tym czasie standardowe środki przeciwbólowe.

 

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

 

To zależy od pacjenta, ale generalnie aktywne leczenie może zająć od 6 do 30 miesięcy. Po czasie aktywnego leczenia pacjent stosuje retainer przez okres kilku miesięcy.

 

Jak często muszę przychodzić na wizyty kontrolne?

 

To zależy od leczonej wady zgryzu. Podczas standardowego leczenia będziesz odwiedzać nasz gabinet co 4 do 10 tygodni.

 

Czy będzie konieczność usuwania zębów?

 

Jeśli zęby są zbyt stłoczone (ponieważ usta są za małe aby je pomieścić) lub jeśli ząb jest zaklinowany pomiędzy linią dziąseł, a innym zębem, wtedy może być konieczność usunięcia zęba. W przypadku młodszych pacjentów, wczesne leczenie może wykluczyć taką konieczność.

 

Czy będę musiał uważać na to co jem?

 

Tak, podczas leczenia należy uważać na pożywienie, które mogłoby uszkodzić lub utknąć w aparacie. Mogą to być twarde warzywa, cukierki czy lód. Dostaniesz od nas dokładną instrukcję na jakie rzeczy należy uważać.

 

Czy w trakcie leczenia ortodontycznego powinienem odbywać wizyty u stomatologa?

 

Jak najbardziej TAK. To bardzo ważne, aby w trakcie leczenia ortodontycznego szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odbywać wizyty kontrolne u stomatologa.

 

 

Najlepszy ortodonta

OrtoM oferuje swoim pacjentom leczenie wad zgryzu na najwyższym poziomie. Zakładamy aparaty stałe zarówno metalowe jak i pełno ceramiczne. Jakość świadczonych przez nas usług w zakresie ortodoncji została potwierdzona licznymi, pozytywnymi opiniami pacjentów. Pamiętamy o tym, że najlepszy ortodonta to nie tylko specjalista, który dba o wysoką skuteczność prowadzonego przez siebie leczenia, ale także i o odpowiedni kontakt z pacjentem. Dla nas ortodoncja to pasja, dlatego postanowiliśmy obniżyć cenę tak, aby każdy mógł sobie pozwolić na piękny uśmiech.

Najczęściej zadawane pytania

Ortodoncja dla dzieci

Dbanie o stan uzębienia i kondycję jamy ustnej u dzieci nie należy do rzeczy łatwych. Tymczasem wadliwy zgryz u najmłodszych pacjentów może prowadzić do dalszych patologii – chorób przyzębia, próchnicy zębów stałych, czy też wady wymowy, a nawet niewłaściwego rozwoju mięśni twarzy i żuchwy. Do największych zmian w zgryzie człowieka dochodzi w 6-7 roku życia. Jest to dobry moment na konsultację ortodontyczną, aby na ewentualne wady zareagować odpowiednio wcześnie.

Ortodoncja u młodzieży

Piękny i zdrowy uśmiech to dla nastolatków prawdziwy powód do dumy. Jakkolwiek względy estetyczne są niezwykle istotne, bo dodają młodemu człowiekowi pewności siebie to pozostają również względy praktyczne – prawidłowo uformowany zgryz zabezpiecza przed chorobami, które mogą doprowadzić do szybkiej utraty zębów w wieku dojrzałym. Prawidłowa higiena jamy ustnej i prawidłowy zgryz to z kolei najlepszy sposób na unikanie problemów z próchnicą. Dobrze zaplanowane i prawidłowo przeprowadzone leczenie, daje wyjątkowe rezultaty na długie lata.

Ortodoncja u dorosłych

Często spotykanym mitem na temat ortodoncji jest twierdzenie, że jest to leczenie tylko dla dzieci i młodzieży. Nic bardziej mylnego. Żyjemy coraz dłużej, a nieprawidłowo ukształtowany zgryz może mieć wpływ na szybsze lub nierównomierne ścieranie się zębów, lub też prowadzić do obnażania się ich szyjek. Prawidłowy stan uzębienia – pozwala lepiej zadbać o ich zdrowie. Jest też gwarancją zachowania własnego uzębienia i chroni przed drogimi zabiegami implantologicznymi lub też koniecznością noszenia sztucznej szczęki.

Ortodoncja u seniorów

Leczenie ortodontyczne u osób po 60 roku życia może być pomocne przy dopasowywaniu protezy lub w przypadku leczenia implantologicznego. Warto zatem przed zabiegiem protetycznym lub implantologicnym zasięgnąć rady u ortodonty.

MENU